یکشنبه, 02 فروردين 773 ساعت 00:00

آشنایی با مراکز و سایتهای مهدویت

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقدمه

مسئله مهدویت و بررسی مبانی، ضرورتها و مباحث دیگر آن، از مسائلی است که در عصر حاضر مورد توجه قرار گرفته است؛

 

به گونه‌ای که مراکز بسیاری در قالب مؤسسه، پژوهشکده، سایت، وبلاگ و مانند آن به اطلاع رسانى، پژوهش، تبلیغ و مانند آن به فعالیت در این زمینه می‌پردازند و اقدامات شایان توجهی انجام داده‌اند و برخی از آنان شایسته تقدیر هستند.

یادآوری می‌کند که معرفی این مراکز و مؤسسات، به معنی تأیید آنها و یا صحت مطالب و برنامه‌های آنها نیست. هدف این نوشتار، نوعی اطلاع رسانی به علاقه مندان و پژوهشگران این عرصه است. 

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عجل الله فرجه الشریف)

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل‌الله‌فرجه در سال 1379 به پیشنهاد حجت الاسلام محسن قرائتی و با همکاری برخی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی و موافقت مقام معظم در سال 1380 با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه (به ویژه نسل جوان و فرهیخته) و تربیت مبلغ، پژوهشگر و مدرّس در زمینه مباحث مهدویت و به عنوان پشتوانه علمی و فرهنگی - با کسب مجوز از شورای عالی حوزه علمیه قم- مرکز تخصصی «امامت و مهدویت» در قم تأسیس و راه اندازی شد.

این بنیاد در دو محور به فعالیت می‌پردازد:

محور اول، آموزش است که شامل بخش های آموزش تخصصی ویژه طلاب حوزه علمیه، آموزش کوتاه مدت، آموزش مکاتبه‌ای و مرکز آموزش مجازی مهدویت است؛

محور دوم، پژوهش است که شامل این بخش‌ها است:

1. بانک اطلاعات: شامل ده‌ها نرم افزار در منابع و متون مهدویت و...؛

2. کتابخانه تخصصی مهدویت: کتابخانه‌ای غنی شامل صدها عنوان کتاب و نشریه (فارسی و عربی) و پایان نامه‌ها.

3. کتابخانه الکترونیکی جامع مهدویت: ارائه متن کلیه کتابها و منابع مهدویت با نمایه‌های موضوعی، از طریق پایگاه اطلاع رسانی مهدویت به همراه ارائه نرم افزار.

4. دانشنامه الکترونیکی: تبیین اعلام، معارف و اماکن و اصطلاحات روز و موضوعات مربوط به مهدویت (به صورت الکترونیکی و ارائه CD).

5. کتاب شناسی جامع، به منظور معرفی منشورات مهدویت: این پروژه به بررسی بیش از 3300 عنوان کتاب، پایان نامه و مقاله با موضوع مهدویت پرداخته است. محصول این کار در اسفند ماه 1383 با عنوان «مرجع مهدویت» به همراه لوح فشرده عرضه شده و در پایگاه اطلاع رسانی نیز انعکاس یافته است و به روز میگردد. بررسی نسخه‌های خطی و آثار جدید، قسمت بعدی این پروژه است؛

6. فصلنامه انتظار: یکی از دستاوردهای مهم و با برکت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود علیه‌السلام، فصلنامه علمی تخصصی «انتظار» است. این نشریه حاصل تلاش جمعی از فرهیختگان و اساتید حوزه و دانشگاه است و مرکز تخصصی مهدویت قم آن را تدوین و منتشر می‌کند. فصلنامه مزبور عهده دار مباحث و موضوعات مهدویت به طور علمی و دقیق بوده و تا کنون بیش از ده شماره آن منتشر شده است. دو ویژه‌نامه «دکترین مهدویت» و «عدالت مهدوی» نیز از جمله شمارگان فصلنامه است.

این مرکز در جهت گسترش فرهنگ مهدویت، با بهره گیری از فنّاوری‌های جدید، «پایگاه اطلاع رسانی مهدویت» را با موضوعات متنوع، در سال 1381 راه اندازی کرده است. از مهم ترین بخش‌های این پایگاه، ارائه اطلاعات مربوط به کتابها، مقالات و پایان نامه هایی است که در این زمینه نگارش یافته است. و نیز مقالات فصلنامه تخصصی انتظار، در این سایت قابل دسترسی است. افزون بر آن، متن کامل کتابهای منتشر شده بنیاد در اختیار علاقهمندان قرار می‌گیرد. از دیگر بخشهای این پایگاه، برگزاری میزگرد است که کاربران علاقه‌مند به موضوعات مهدوی را قادر می‌سازد تا در این بخش با هم به گفتگو بپردازند.همچنین بخش مسابقه پایگاه نیز فعال است و هر ماه به برندگان جوایزی اهدا می‌کند. بخش «مهدیه» که حاوی سخنان استادان کارشناس در عرصه مهدویت است، مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است.

نشانی‌های بنیاد:

1. قم خیابان شهدا کوچه 22 بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل‌الله‌فرجه مرکز تخصصی مهدویت.

تلفن: 7740859-0251

سایت: www.imammahdi-s.com

2. تهران - خیابان ایتالیا - ستاد اقامه نماز استان تهران – صندوق پستی: 355-15655

تلفن: 88959049    فکس:88959049

 

موسسه امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف)

این مؤسسه به تبلیغ و ترویج مسائل مهدویت به زبان انگلیسی فعالیت می‌کند و در این زمینه مقالاتی را درباره امامت، قرآن و حدیث ارائه کرده و به پرسش‌های مربوط به امام مهدی عجل‌الله‌فرجه پاسخ داده است. افزون بر آنها، ارائه قطعات ادبی و راه اندازی کنفرانسها و سمینارهایی درباره اهل بیت علیه‌السلام، تشیع و مهدویت را در دستور کار خود قرار داده است. دفتر اصلی این مرکز، در اصفهان و دفتر اروپایی آن، در انگلستان قراردارد.

نشانی: اصفهان سی و سه پل ابتدای خیابان چهار باغ مقابل بولوار ملت

تلفن: 242256 و 247600-311   فاکس: 463945

آدرس سایت: www.imammahdi.net

 

پژوهشکده انتظار نور

معرفی:

این پژوهشکده وابسته به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است و با اهداف علمى، پژوهشی در مهرماه 1377هجری شمسی تأسیس شد. از جمله برنامه‌های این پژوهشکده می‌توان به امور زیر اشاره نمود:

فعالیتها:

1. پژوهشهای میدانی و کتابخانه‌ای در مورد مهدویت.

2. تدوین کتب مهدویت (تا کنون بیش از بیست جلد کتاب برای گروه های مختلف سنی و اجتماعی).

3. برگزاری چهارمین گفتمان علمی آموزشى مهدویت.

4. برگزاری جشنواره انتخاب برترین‌های فرهنگ مهدویت در موضوع آثار مکتوب  و مطبوعات (دهه هفتاد).

5. همکاری با صدا و سیما در تولید برنامه‌هایی درباره مسائل مهدویت؛

6. راه اندازی سایت "منجی" در راستای پاسخ گویی به نیاز مهدی پژوهان.

نشانی:

قم چهار راه شهدا، ابتدای خیابان معلم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشکده انتظار نور.

صندوق پستى: 3978-37185

تلفکس: 7749973

آدرس سایتhttp://www.monjee.com

مؤسسه تحقیقاتی ولیّ عصر عجل‌الله‌فرجه

این مؤسسه در سال 1370ش زیر نظر آیت الله خزعلی با مسئولیت حجت الاسلام سید محمد حسینی قزوینی در زمینه تحقیقات معارف اسلامی در سه بخش فقه، رجال و حدیث تأسیس شد.
این مؤسسه از جمله مؤسسات پاسخ‌گو به سؤالات دینی و مهدوی است. که بصورت حضورى، کتبى، تلفنی و اینترنتی پاسخگوی پرسش‌گران است.

ارتباط
برای ارتباط با این مؤسسه، می‌توان از شماره و آدرس زیر استفاده کرد:
قم: میدان شهدا خیابان معلم کوچه 12 مؤسسه تحقیقاتی ولیّ عصر (عج(
شماره تلفن: 7735831 – 0251
شماره فاکس 7735336

سایت اینترنتی این مؤسسه   http://www.valiasr-aj.com

 

پایان نامه‌ها.

خواندن 4022 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 26 بهمن 1391 ساعت 06:22
شما اینجا هستید: خانه ثقلین مهدویت مهدویت آشنایی با مراکز و سایتهای مهدویت