دوشنبه, 27 آبان 1392 ساعت 12:54

وقتی که سر امام حسین ـ علیه السّلام ـ بالای نیزه بود چه آیاتی از قرآن را تلاوت می‎کردند؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

افسران - وقتی که سر امام حسین ـ علیه السّلام ـ بالای نیزه بود چه آیاتی از قرآن را تلاوت می‎کردند؟

زمانی که سر امام حسین ـ علیه السّلام ـ بالای نیزه حمل می‌شد، شیخ مفید به نقل از زید بن أرقم آورده است، روز دوّم که عبیدالله دستور داد تا سرهای شهدا را در کوفه بگردانند «من سر امام حسین را دیدم که آیه‎ای از سوره کهف را که ـ ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقیم کانوا من آیاتنا عجبا ـ را تلاوت می‎کرد.
آنچه مورّخین و علماء و بزرگان علوم اسلامی پیرامون مسأله شهادت امام حسین ـ علیه السّلام ـ و حمل سر مبارک ایشان به مجلس ابن زیاد در کوفه و از آنجا به شام نقل کرده‎اند عبارت از این است: که در آخرین لحظات که سپاه دشمن بر امام حسین ـ علیه السّلام ـ یورش بردند، توسط سنان بن أنس سر امام از تن ایشان جدا شد و سر حضرت توسط خولی به نزد ابن زیاد در کوفه برده شد. بعد از چند روزی که سرهای شهداء کربلاء به همراه کاروان اسراء در کوفه بود عبید الله دستور داد که اسراء و سرهای شهدا را به همراهی 500 نفر نیرو به شام به نزد یزید بن معاویه بفرستند و در حالیکه سرهای شهدا بر روی نیزه‎ها حمل می‎شد وارد شام شدند و از آنجا به نزد یزید برده شد.
شیخ مفید می‎فرمایند: بامداد روز بعد که عبید الله بن زیاد سر از بالش ستم برداشت دستور داد سر مبارک حضرت امام حسین را با دیگر سرها در میان تمام کوچه‎ها و قبیله‎های کوفه بگردانند.
زید بن أرقم روایت کرده است که من در آن روزی که سرهای شهداء کربلا را در میان کوچه‎های کوفه بر روی نیزه‎ها حمل می‎کردند، در میان یک غرفه‎ای نشسته بودم که سر بریدة امام حسین ـ علیه السّلام ـ را که بر فراز یک نیزه جا داشت از برابرم گذشت و در آن هنگام شنیدم که سر امام حسین آیه‎ای از سورة کهف را تلاوت می‎فرمود: «آیا خیال می کنی که پیش آمد یاران کهف و رقیم از این همه آیات بزرگ ما شگفت آورتر است» و زمانیکه من این آیه را شنیدم گفتم: «به خدا سوگند سر بریدة شما ای فرزند رسول خدا شگفت آورتر از پیش‎آمد. [1]
علامة مجلسی هم در بحار به ذکر این مطلب اشاره کرده است و می‎گوید: از زید بن ارقم روایت شده است که می‎گوید من شنیدم که سر امام حسین این آیه را تلاوت می‎کرد[2]«أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْکَهْفِ وَ الرَّقِیمِ کانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً”[3]
سر مطهر امام حسین( علیه السلام) آیه " ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقیم کانوا من آیتنا عجبا" تلاوت می‌کردند. این داستان چه مطلبی را می خواهد روشن نماید؟
در سوره کهف داستان اصحاب کهف، از همین آیه شروع می شود. در آیه ۱۶ تصریح می‌دارد که اگر از قوم خود کناره جسته اید و جز خدای یکتا خدای دیگری را نمی پرستید، به غار پناه برید و خدا رحمت خویش بر شما ارزانی دارد و نعمتتان را در آن مهیا دارد.

امام باقر فرمودند: «امام کهف حصین است و جای امنی برای پناه گیری است برای مومنان.» (تفسیر فرات کوفی، ص338)
بنابراین اگر دیدید در جامعه ای گناه باب شده و از آن جامعه دل زده شدید، به کهف حصین یعنی امام علیه السلام پناه ببرید.
[1] . مفید، ارشاد، قم، نشر مؤسسه آل البیت ـ علیه السّلام ـ ، چاپ اوّل،1413، ج2، ص117.
[2] . مجلسی، بحار الانوار، نشر بیروت، چاپ سوّم،1403 هجری، ج 45، ص 121.
[3] . کهف/9.
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. الارشاد، شیخ مفید، ترجمه محمدباقر خوانساری.
2. لهوف، سیدبن طاووس.
3. نفس المهموم، شیخ عباس قمی

خواندن 5665 دفعه

موارد مرتبط

شما اینجا هستید: خانه ثقلین امام حسین علیه السلام محرم كربلا عاشورا وقتی که سر امام حسین ـ علیه السّلام ـ بالای نیزه بود چه آیاتی از قرآن را تلاوت می‎کردند؟