شنبه, 01 تیر 1392 ساعت 04:35

پیامک مسموم

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در حال حاضر پدیده رواج جوک های پیامکی با مضامین دینی را می توان حمله سازمان یافته و برنامه ریزی شده ای تلقی کرد که اعتقادات عامه مردم را هدف قرار داده و جای دریغ دارد که گفته شود گاه حتی خواص نیز تحت تاثیر چنین جوک هایی قرار می گیرند و آن را در محافل و مجالس نقل کرده و یا به دیگران پیامک می فرستند.

 

چندی است پدیده زشت و بسیار ناپسندی در جامعه ما نمودار شده که دارای عواقبی بسیار خطرناک و نگران کننده است و حکایت از دسیسه موذیانه و حساب شده ای دارد که با نگاهی عمیق به آن می توان دریافت که هدف از به کارگیری چنین روشی حمله به اصل و ریشه است.

رواج پیامک ها در جامعه ما و استقبال عامه - خصوصا جوانان و نوجوانان - از آن امری است که همپای دیگر جوامع نمی توان منکر آن شد، لیکن به نظر می رسد که این پدیده به تدریج از جنبه عادی و حتی سرگرم کننده آن خارج شده و متاسفانه به ابزاری جهت سوء استفاده کنندگان تبدیل شده است.

در مقایسه با سایر وسایل ارتباط جمعی، تلفن همراه وسیله خصوصی تری محسوب می شود که انتظار می رود چنین حریمی کمتر مورد اغراض و دست درازی ها قرار گیرد اما جای دریغ دارد که برخلاف تصور رایج، چنین همراهی همیشه و همه جا، تحت اراده و اختیار صاحب آن قرار ندارد و چه بسیار حریم شخصی افراد، بی آنکه خود ملتفت ماجرا باشند، شکسته می شود.

عصر جدید، عصر اطلاعات و نبردهای سایبری است و در چنین هنگامه ای دشمنان با برنامه های بسیار پیچیده و نامرئی درصدد چیرگی در این میدان هستند و به همین سبب می توان گفت که در هیچ عصر و در هیچ نسلی شمار قربانیان تا این اندازه فزونی نداشته و علت این فراوانی بی تردید در ساده انگاری هایی نهفته است که بسیار خسارت آفرین بوده است.

تکنولوژی مدرن اگرچه بر توانایی های آدمی افزوده است و در عرصه ارتباطات، امکاناتی را پدید آورده که حتی آن را می توان در امتداد و مکمل حواس به شمار آورد اما نباید از این واقعیت غفلت کرد که اگر در جامعه طریقه صحیح استفاده از این وسایل آموزشی داده نشود و یا به عبارتی دیگر اگر اشخاص نسبت به معایب و مضرات آنچه که در اختیار دارند آ گاه نشوند، چه بسا از این طریق متحمل خسارت و صدمات جبران ناپذیری شوند که سایه سیاه آن بر زندگی آنان همواره سنگینی نماید. پروژه استحاله تدریجی اکنون مدتی است که با هدف تقدس زدایی، معتقدات و مقدسات جامعه را نشانه رفته و به شکل موذیانه ای خود را در لباس جوک هایی استتار کرده که دارای مضامین مذهبی است.

اگرچه اسلام، آیین خوشرویی و شادی است و نقل لطیفه های خوب و شادی آ ور را منع نکرده است اما شوخی کردن در این آیین از اندازه و حدود خاص و معینی برخوردار است و به عبارت دیگر شوخی هایی که جنبه تمسخر و استهزاء داشته باشند مجاز شمرده نشده و هرگونه شوخی با باورها و مقدسات نیز نهی و مذموم شمرده شده است.

در حال حاضر پدیده رواج جوک های پیامکی با مضامین و موضوعات دینی را می توان حمله سازمان یافته و برنامه ریزی شده ای تلقی کرد که اعتقادات عامه مردم را هدف قرار داده و جای دریغ دارد که گفته شود گاه حتی خواص نیز تحت تاثیر چنین جوک هایی قرار می گیرند و آن را در محافل و مجالس نقل کرده و یا به دیگران پیامک می فرستند!

محتوای نازل این جوک ها ظاهرا جنبه شوخی و سرگرم کنندگی دارد، اما در واقع پوششی برای تمسخر معتقدات و سبک شمردن احکام می باشد و بعضی از این جوک ها با نظر به عملکرد بعضی از مسئولین، رنگ و لعاب سیاسی نیز دارد. مفاهیم و موضوعاتی که معمولا دستمایه چنین جوک هایی است عبارتند از:

- به سخره گرفتن آیات قرآن کریم
- شوخی با انبیای الهی، پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع)
- استهزاء احکام، اصول و فروع دین
- تمسخر شخصیت ها و علمای دینی بویژه اندیشوران دین باور معاصر.

فرستنده چنین پیامک هایی عموما نامشخص است و گاهی نیز برخی از دوستان و آشنایان، نادانسته و ناآگاهانه چنین پیامک هایی را به دیگران نیز ارسال می کنند که چه بسا اگر نسبت به نتایج و پیامدهای شوم این پدیده آگاهی داشته باشند هرگز خود را وسیله ای برای نشر چنین منکری نخواهند کرد.

به نظر می رسد در شرایط فعلی با اطلاع رسانی وسیع در این زمینه، می بایست تمامی آحاد جامعه را نسبت به چنین دامی، هوشیار کرد. زیرا تا هنگامی که جامعه از چنین پدیده ای بیزاری نجوید، این رویه ناپسند همچنان استمرار خواهد داشت.

امروزه غیرت و تعصب دینی جامعه ما از راه های گوناگون مورد حمله و تهدید قرار گرفته است که این روش ها نیازمند شناسایی هوشمندانه و مقابله از طریق روشنگری، تهیه و تدارک برنامه های فرهنگی جایگزین می باشد. بهره برداری از چنین روش هایی توسط دشمنان، ای کاش مسئولین فرهنگی ما را نیز به چاره اندیشی و بهره برداری متقابل از فرصت هایی که مغفول مانده است وا دارد و چه بسا حتی مکر دشمنان را به خودشان بازگرداند.

  منبع : باشگاه خبرنگاران
خواندن 4052 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 01 تیر 1392 ساعت 04:41
شما اینجا هستید: خانه نشاط و زندگی سبک زندگی سبک زندگی پیامک مسموم