پنج شنبه, 31 مرداد 1392 ساعت 04:38

نگاه اقتصادی به حجاب

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زن ایرانی,دختر,عکس,تصویر باکیفیت,حجاب,کاریکاتور,hijab cartoon

حجاب ملی با پارچه سامورایی

آیا تولید پارچه از فناوری پرتاب موشک دیریاب تر است؟ نبودن طرح و برنامه مشخص در صنعت نساجی به عنوان یکی از مشکلات این عرصه همواره مد نظر کارشناسان بوده است. متن زیر نوشتاری است پیرامون نساجی و پارچه چادر مشکی

 

تلخ تا شیرین تولید چادری

نیاز کشور به پارچه چادر مشکی، سالیانه حدود 200 میلیون متر مربع است و آمار واردات رسمی این پارچه در سال 88 – 89، حدود 40 میلیون متر مربع بوده؛ آماری که حجم بالای قاچاق پارچه چادری به داخل کشور را نشان می دهد. قبل از انقلاب یک یا دو کارخانه پارچه بافی به میزان اندکی پارچه چادری مشکی تولید می کردند اما تولید کم و کیفیت پایین، امکان بقا را از آنها گرفت. تا سال 67 هم در این باره حرکتی صورت نگرفت، تا اینکه وزارت صنایع طرح راه اندازی پنج کارخانه را برای تولید پارچه چادر مشکی در دستور کار قرار داد. بنیاد مستضعفان راه اندازی دو کارخانه را به عهده گرفت، اما به دلایلی نا معلوم از ادامه کار بر روی آن ها صرف نظر کرد.

از ده سال پیش تا امروز هم چهار شرکت کرپ ناز کرمان، حجاب شهرکرد، نای زرین خوانسار و ایران مرینوس قم برای تولید چادر مشکی تأسیس شده اند. شرکت نای زرین در سال 85 با وارد کردن ماشین آلات لازم از کره جنوبی تولید پارچه چادری را آغاز کرد. هم زمان شرکت ایران مرینوس قم با انجام فعالیت های پژوهشی فراوان توانست به فرمول رنگ مرغوب چادر مشکی دست پیدا کند تا عملاً هیچ بهانه ای باقی نگذارد. این خبر با عنوان جشن دستیابی به فناوری چادر مشکی در رسانه  ها بازتاب پیدا کرد و احمد امامی مدیرعامل کارخانجات ایران مرینوس در این خصوص اعلام کرد که پس از چهار سال تلاش و فعالیت تحقیقی، مرکز تحقیقات این کارخانه موفق به دستیابی به فناوری رنگرزی ثابت در پارچه های چادر مشکی شده است ؛ تکنیکی که تا کنون در اختیار انحصاری کشور ژاپن بوده است.

شکست یک تلاش
با وجود تمام این موفقیت ها در عرصه تولید ملی، تنها چند ماه بعد از تشکیل شرکت نای زرین، تعرفه  واردات چادر مشکی از هفتاد و دو درصد به شانزده درصد کاهش یافت. نتیجه روشن بود؛ کارخانه های داخلی اقدام به تعطیلی مجموعه های خود و یا کاهش تولید کردند. جالب این جاست که طبق اعلام مرکز پژوهش های مجلس هیچ گونه سندی وجود ندارد که نشان دهد کمیسیون ماده (1) بر اساس مطالعه ای علمی  اقدام به کاهش نرخ تعرفه چادر مشکی از 72 درصد به 16 درصد کرده است.

برنامه تلویزیونی ثریا که «دیده بانی برای پیشرفت ایران» را شعار خود قرارداده، در یکی از برنامه های خود با دعوت از برخی دست اندرکاران حوزه نساجی، به بررسی این موضوع و نحوه فعالیت مافیای واردات چادر مشکی پرداخت و در نهایت سود هنگفت واردات چادر مشکی، بالا و پایین رفتن تعرفه های واردات ، قاچاق فراوان و واردات چمدانی را از مهمترین عوامل تولیدنشدن چادر مشکی در داخل شناخت.

در این برنامه مدیر کل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: واردات پارچه مشکی با هزینه ای حدود هر متر یک و نیم تا دو دلار تمام می شود اما با سه تا ده برابر قیمت در بازار کشور به فروش می رسد. نتیجه آن هم ایجاد سود های 300 تا 1000 درصدی واردکنندگان چادر مشکی در ایران است.

آیا اوضاع پارچه چادری خوب می شود؟
چند روز بعد از پخش این برنامه تلویزیونی، اسلام پناه در مصاحبه با شبکه اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تدوین پیش نویس سند حمایت از واحدهای تولیدکننده پارچه چادرمشکی خبر داد و گفت: در حال حاضر برای ایجاد کارخانه تولید چادر مشکی در شهرکرد بیش از 28 میلیون دلار تخصیص داده شده و در حال عقد قرار داد و ورود ماشین آلات این کارخانه به داخل کشور هستیم. و این ظرفیت سازی 10 میلیون متر مربعی حتماً به ظرفیت های نیمه تمام موجود کمک خواهد کرد.

او در ادامه گفته بود: بر اساس مصوبه هیئت وزیران در بهمن 89 در استان یزد خط اعتباری از بانک مرکزی برای ایجاد کارخانه تولید پارچه چادر مشکی اعطا می شود که مراحل اجرایی شدن این مصوبه در حال پیگیری است.

تجربه شرکت های نای زرین و ایران مرینوس نشان داد به دست آوردن راز سامورایی ها آن قدر هم سخت نیست، اما اگر مسئولان بخواهند و عده ای سودجوی پشت پرده بگذارند! خوب است زنان ایرانی هم گهگاهی که برای خرید پارچه چادری به بازار می روند از سر کنجکاوی هم که شده، از تولید چادر ایرانی سؤال کنند؛ شاید این گونه دست های هنرمند ایرانی چادر ملی زن ایرانی را تولید کند.

خواندن 4573 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 31 مرداد 1392 ساعت 04:42
شما اینجا هستید: خانه بینش و اندیشه عفاف و حجاب عفاف و حجاب نگاه اقتصادی به حجاب